Ad
Ad
Ad
Biznes

Jak zostać prawnikiem?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zawód prawnika cieszy się w naszym społeczeństwie niesłabnącą renomą i prestiżem. Profesja ta wielu osobom kojarzy się z dużymi możliwościami zarobkowymi, stałym rozwojem oraz ciekawymi sprawami. Pojawia się więc zasadnicze pytanie – jak zostać prawnikiem? Jak rozpocząć swoją przygodę z tego rodzajem kariery i czego należy na początku oczekiwać?

Prawo – jak dostać się na studia?

Aby legitymować się wykształceniem prawniczym należy oczywiście ukończyć kierunek „prawona jednym z polskich uniwersytetów bądź niepublicznych szkół wyższych. Są to zawsze studia jednolite magisterskie podobnie jak np. medycyna lub psychologia. Kierunek ten charakteryzuje się stosunkowo wysokimi wymaganiami, zwłaszcza w kategorii kierunków społecznych. Aby dostać się na najlepsze krajowe wydziały prawnicze będzie trzeba pochwalić się dobrze napisanymi egzaminami maturalnymi z języka angielskiego, języka polskiego czy też historii. Warto dodać jednak, że w większości dużych miast studia prawnicze dostępne są w wielu szkołach niepublicznych, dzięki czemu nawet i osoby, którym na maturze potknie się noga nie tracą szansy na własną karierę w zawodzie prawnika.

Prawnik – kiedy się nim zostaje?

Prawnikiem zasadniczo staje się w momencie skutecznej obrony pracy magisterskiej tj. w chwili ukończenia studiów prawniczych. W trakcie pięciu lat wyższej edukacji istnieje konieczność złożenia wielu wymagających egzaminów m.in. z prawa cywilnego, prawa karnego, prawa pracy, prawa handlowego, procedury cywilnej czy też procedury karnej.

Warto jednak dodać, że program studiów zasadniczo opiera się na treści poszczególnych ustaw, próżno szukać na prawniczym kierunku choćby elementów psychologii. Studia są też z reguły wyjątkowo niepraktyczne – warto, więc w ich czasie poszukać za własną rękę zatrudnienia w prywatnych kancelariach prawniczych, które dadzą młodemu człowiekowi znacznie dokładniejszy ogląd na realia panujące w branży. Tutaj można spotkać się z wieloma przydatnymi w dalszej pracy zagadnieniami. Można poznać nie tylko, czym jest nawiązka, ale przede wszystkim jak wygląda praca w kancelarii.

Czy prawnik to wszystko?

Wielu osobom wydaje się, że uzyskanie tytułu prawnika jest szczytem marzeń młodych ludzi i wieńczy proces ich wieloletniej edukacji. Prawdą jest jednak to, że bardzo często świeżo upieczeni absolwenci prawa decydują się na aplikację tj. szkolenie korporacyjne, które umożliwi im znacznie lepsze możliwości w zawodach np. adwokata, radcy prawnego, notariusza, sędziego, prokuratora, komornika, doradcy podatkowego bądź rzecznika patentowego. Sam tytuł prawnika, jako bardzo licznie występujący na naszym rynku pracy, nie daje, wbrew powszechnym opiniom, dużych możliwości zarobkowych.

Comments are closed.