Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Nienależnie pobrane świadczenie z funduszu alimentacyjnego – i co dalej?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W polskich sądach toczy się wiele spraw dotyczących spraw rodzinnych – rozwodów, alimentów, władzy rodzicielskiej. Wyroki wydane przez sądy w problematycznych, złożonych kwestiach często są wskazówką dla osób borykających się z podobnymi problemami. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej orzeczeniu wydanemu  17 listopada 2020 roku przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej nienależnego pobrania świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Nad jakim zagadnieniem dokładnie pochylali się prawnicy i jaki był finał sprawy, która zaciekawiła środowisko prawnicze? Sprawdź!

Nienależnie pobrane świadczenie z funduszu alimentacyjnego – na czym polegała sprawa?

Omawiana sprawa toczyła się wokół kwestii pobierania alimentów z funduszu przez osobę uprawnioną (czyli przez dziecko), w sytuacji gdy osoba obowiązana (rodzic) zmarł. Początkowo uznano, że dziecko, które pobierało pieniądze z funduszu, powinno oddać otrzymane środki. Zwrot w sprawie nastąpił po ujawnieniu ważnego szczegółu: dziecko nie wiedziało, że ojciec nie żyje, ponieważ od lat nie utrzymywał z nim żadnego kontaktu.  W tym przypadku sąd uznał, że nienależnie pobrane świadczenie alimentacyjne z funduszu alimentacyjnego wynikało z niewiedzy i dziecko nie musi zwracać pobranego świadczenia. W podobnych sprawach przedstawiciele funduszu alimentacyjnego  będą zobowiązani udowodnić, że osoba pobierająca świadczenie, które już jej nie przysługuje, jest świadoma śmierci rodzica.

Pomoc prawnicza

Interpretacja przepisów dla większości z nas jest trudnym zadaniem. Wszelkie wątpliwości rodzące się wokół kwestii związanych z alimentami i innymi świadczeniami warto rozwiać z zaufanym prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/wymiana-swiec-zaplonowych/ https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://dowiedz-sie.com.pl/przemyslowa-rewolucja-we-wnetrzach-sekrety-stylu-loftowego/