Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Nieopłacona polisa OC – i co dalej?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Według prawa obowiązującego w Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi ubezpieczyć swoje mienie. Zastanawiasz się, czy podpisana, ale nieopłacona polisa OC jest ważna? Sprawdź!

Częściowo nieopłacona polisa OC

Zapomniałeś o uregulowaniu raty za następne sześć miesięcy ochrony? Możesz spać spokojnie – w tym przypadku nieopłacona polisa OC nie przysporzy Ci większych kłopotów. Nieuregulowana w terminie rata nie oznacza zawieszenia polisy i utraty ochrony. Pamiętaj, że jeśli pominiesz płatność i nie zapłacisz ubezpieczycielowi w późniejszym terminie, Twoja polisa nie przedłuży się automatycznie, co może mieć swoje poważne następstwa.

Sprzedaż samochodu

Na większe konsekwencje narażeni są kierowcy sprzedający swoje samochody. Jeśli w odpowiednim czasie nie zgłosisz do urzędu i ubezpieczyciela tego faktu, odpowiedzialność za opłacanie polisy będzie spoczywała na Tobie, nie nowym właścicielu. W takiej sytuacji polisa może automatycznie się przedłużyć, a Ty, niczego nieświadomy, nie będziesz regulował składek. W konsekwencji możesz trafić do rejestru dłużników, co może przysporzyć Ci niemałych kłopotów.

Nowa polisa

Zanim podpiszesz nową umowę z ubezpieczycielem, dokładnie sprawdź najważniejszą część dokumentu, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Przepisy dokładnie precyzują chwilę, w której zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Co ważne, polisa zaczyna obowiązywać nie w momencie złożenia podpisu, ale uregulowania składki albo jej pierwszej raty. Pamiętaj o tym, że niedotrzymanie swojego obowiązku oznacza złamanie prawa. Brak ważnego ubezpieczenia OC spowoduje nałożenie na właściciela samochodu wysokiej kary finansowej w maksymalnej wysokości aż 6020 zł dla kierowców „osobówek” i 9030 zł w przypadku kierowców pojazdów ciężarowych.

 

 

Comments are closed.