Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Odprysk na szybie – co powinieneś zrobić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Użytkowanie samochodu wiąże się z ryzykiem awarii. Do jej powstania może przyczynić się kamień leżący na drodze czy gałąź, która spadnie na samochód. Na tafli powstaje wtedy odprysk – pozornie niegroźny defekt, który w istocie zagraża bezpieczeństwu kierowcy. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz odprysk na szybie? Sprawdź!

Czy odprysk na szybie jest groźny?

Zastanawiasz się, czy odprysk na szybie może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie i znajduje się z dala od krawędzi szyby (przynajmniej kilkanaście centymetrów), możesz bez większych obaw kontynuować jazdę, a następnie oddać swoje auto w ręce fachowców. Sytuacja nieco komplikuje się, kiedy kamień czy inny przedmiot spowodował duży ubytek, z którego odchodzą pęknięcia (charakterystyczny „pajączek”). Pod wpływem drgań wytwarzanych podczas jazdy tafla pracuje, co może powodować powiększanie się pęknięcia, a nawet prowadzić do wypadnięcia szyby.

Co powinieneś zrobić?

Niewielki odprysk zaleca się zakleić kawałkiem przezroczystej taśmy klejącej. Dzięki niej w zakamarki nie dostanie się brud, który mógłby uniemożliwić naprawę ubytku. Jeśli zauważysz na szybie duży odprysk, powinieneś niezwłocznie go zabezpieczyć przy pomocy żywicy. W sklepach z akcesoriami samochodowymi znajdziesz proste w użyciu zestawy naprawcze umożliwiające samodzielne zabezpieczenie pokaźnych pęknięć.

Dodatkowe ubezpieczenie szyb

Wymiana szyby może okazać się niemałym wydatkiem. Z tego powodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie chroniące przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą przytrafić się każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Ubezpieczenie AC uwzględniające ochronę szyb pozwoli Ci uniknąć kosztów w przyszłości.

Comments are closed.