Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Oryginalne buty SPD – czy warto?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie coraz więcej butów rowerowych przystosowanych jest do montażu niezawodnego systemu SPD. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym systemie, który umożliwia szybkie i wygodne wpinanie butów w pedał SPD. Większość nowoczesnych butów rowerowych wyposażonych jest w umiejętnie schowane zaślepki, które przykrywają gniazda do montażu dodatkowych bloków.

Czym tak naprawdę są bloki SPD?

Bloki SPD jak powszechnie wiadomo montowane są od spodu bezpośrednio do naszego obuwia. Jak łatwo się domyślić piesze wycieczki w butach z blokami nie należeć będą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jak wspomniano we wstępie coraz więcej producentów produkuje nowoczesne buty rowerowe, które posiadają głęboko schowane bloki. Na półkach sklepowych znaleźć można nie tylko popularne sneakersy, ale również trampki.

Najlepszym wyborem są buty SPD w których można nieco regulować bloki. Pamiętać należy jednak o tym, że jeżeli źle ustawimy poszczególne bloki to niestety może pojawić się nieprzyjemny ból w kolanach. Specjaliści polecają, aby na początku poluzować sprężynę w SPD. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej będzie wypiąć but w awaryjnej sytuacji. Do jazdy w systemie SPD należy się oczywiście przyzwyczaić.

Czym wyróżniają się najlepsze buty SPD?

Najlepsze buty SPD posiadają podeszwy karbonowe, które niestety swoje kosztują. Wysokiej jakości podeszwa karbonowa jest bardzo sztywna i znacząco redukuje wagę buta. Rewelacyjne podeszwy karbonowe spotkać można głównie w profesjonalnych butach szosowych i MTB. Osoby, które chcą wziąć udział w wielkich tourach powinny rozważyć dopłacenie do podeszwy karbonowej. Dzięki niej można zdobyć olbrzymią przewagę nad pozostałymi konkurentami. Karbonowa podeszwa zaprojektowana jest w taki sposób, aby błyskawicznie przekazywać całą energię kolarza bezpośrednio na pedały.

Aby wybrać porządne buty SPD należy zwrócić uwagę również na rodzaj zastosowanego zapięcia. Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście klasyczne sznurówki i rzepy. Dzięki sznurówkom można liczyć na dokładną regulacją napięcia. Wysokiej jakości sznurówki są bezawaryjne i bardzo tanie. Największym atutem rzep jest oczywiście szybkość regulacji. Doświadczeni rowerzyści coraz częściej wybierają specjalne klamry, które umożliwiają bardzo szybką regulację. Nowością na rynku jest system BOA, który świetnie trzyma się stopy i co najważniejsze także umożliwia błyskawiczną regulację. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dojdzie do usterki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty spd.

Comments are closed.