Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Osocze bogatopłytkowe – jakie ma zastosowanie w medycynie estetycznej?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zabiegi z wykorzystaniem własnych tkanek pacjenta to ostatnio prawdziwy hit w medycynie estetycznej. Nic dziwnego, ponieważ zastosowanie tych substancji nie wiąże się z ryzykiem reakcji alergicznych czy nietolerancji. Zazwyczaj organizm przyswaja je bez większego problemu. Przykładem takiej substancji jest osocze bogatopłytkowe.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP, ang. Platelet-Rich Plasma) jest substancją wytwarzaną z krwi pacjenta, która zawiera duże ilości płytek krwi. Najprościej mówiącj jest to preparat, zawierający płytki krwi zawieszone w osoczu. W odróżnieniu od osocza krążącego we krwi osocze bogatopłytkowe zawiera znacznie większe stężenie płytek. Zawiera też wysoką koncentrację czynników wzrostu – są one uwalniane, gdy płytki krwi są aktywowane. Osocze bogatopłytkowe wyzwala również inne substancje ważne w procesie regeneracji tkanek, takie jak fibronektyna (odgrywa rolę w adhezji, migracji i wzroście) czy witronektyna (czynnik adhezji i rozprzestrzeniania się komórek).

Jakie zastosowanie mają zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego?

W medycynie estetycznej PRP wykorzystywane m.in. przez specjalistów z Kliniki Miracki w Katowicach jest często stosowane w zabiegach mezoterapii – jako naturalny sposób na poprawę kondycji skóry oraz wzmocnienie włosów. Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w przypadku słabego napięcia skóry, drobnych zmarszczek i przesuszenia cery, a także, gdy na twarzy widoczne są oznaki zmęczenia oraz kiedy skóra ma niejednolity koloryt. Osocze bogatopłytkowe sprawdza się nie tylko w przypadku oznak starzenia – zmarszczek pod oczami, na czole czy zmarszczek palacza, ale także w rewitalizacji szyi, dekoltu i dłoni, które często jako pierwsze zdradzają wiek. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy wspomaga leczenie łysienia u mężczyzn i kobiet – stymuluje cebulki włosów, wzmacnia włosy i ogranicza ich wypadanie.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polecana jest także jako terapia uzupełniająca po innych zabiegach medycyny estetycznej, ponieważ przyspiesza gojenie i koi podrażnienia. Osiąga również doskonałe efekty w terapiach leczenia blizn.

Na czym polega mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Zabieg iniekcyjny z użyciem osocza bogatopłytkowego znany jest pod nazwą „wampirzy lifting”. Procedura rozpoczyna się od pobrania około 30-60 ml krwi, która jest następnie wirowana i przetwarzana, aby usunąć z niej niepotrzebne elementy i uzyskać czysty, skoncentrowany preparat osocza bogatopłytkowego. Koncentrat płytek krwi wprowadzany jest do skóry pacjenta poprzez mikronakłuwanie lub wstrzyknięcie za pomocą strzykawki i cienkiej igły.

Osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane w skórę w celu stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy jej elastyczności i jędrności oraz zmniejszenia widoczności zmarszczek. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest również stosowana w leczeniu łysienia, ponieważ płytki krwi zawierają substancje odżywcze, które pobudzają wzrost włosów.

Efekty mezoterapii osoczem bogatopłytkowym są progresywne, a nie natychmiastowe. W celu uzyskania trwałych efektów lekarze medycyny estetycznej zazwyczaj zalecają serię kilku zabiegów w mniej więcej 4-tygodniowych odstępach. Zainicjowane podczas zabiegu procesy regeneracyjne intensyfikują się i są coraz lepiej widoczne po kolejnych sesjach. Pełna seria zabiegów przynosi długotrwałe rezultaty.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/



Comments are closed.