Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Pomiar siły za pomocą czujników tensometrycznych

Pinterest LinkedIn Tumblr

W elektronice pomiar siły jest wykonywany dość często. Konieczność zbadania oddziałujących na wybrane elementy sił i uzależnienie tych wartości od innych czynników to procesy, które w obwodach automatycznych występują dość często. Jak działają czujniki tensometryczne i do jakich pomiarów są one przeznaczone?

Zasada działania czujnika tensometrycznego

Czujnik siły jest czujnikiem elektrycznym. To z kolei oznacza, że aby zrealizować pomiar, musi być do niego przyłożone napięcie zasilające. Wewnątrz czujnika znajduje się drut oporowy, który odkształca się wraz z czujnikiem. Gdy na urządzenie pomiarowe działa siła, zabudowany w środku element skraca się, co prowadzi do zmniejszenia długości drutu oporowego i spadek rezystancji.

Aby pomiar siły mógł być za pomocą tegoż czujnika odpowiednio wykonany, konieczne jest zastosowanie do tego celu specjalnych rozwiązań. Jednym z nich jest… klej, za pomocą którego drut oporowy jest przymocowany do odkształcającego się elementu pomiarowego. Dzięki niemu drut jest stale przymocowany do czujnika, a co za tym idzie – pomiar jest realizowany w sposób dokładny i profesjonalny.

Warunki pomiaru

Zanim dojdzie do pomiaru siły za pomocą czujnika tensometrycznego, konieczne jest określenie odpowiednich warunków pomiarowych. Zdecydowana większość czujników jest przystosowana do pomiarów współosiowych. Oznacza to, że mierzona siła ma wektor skierowany w kierunku osi wzdłużnej czujnika. Nawiasem mówiąc, jest to bardzo ważna zasada!

Dlaczego jest ona aż tak istotna? Złe ukierunkowanie mierzonej siły względem czujnika pomiarowego może sprawić, że będzie on pokazywał niewłaściwe wskazania. Na stronie sensor24h.pl można znaleźć szereg różnych czujników, które są skonstruowane z myślą o konkretnej technologii pomiaru.

Bezpieczeństwo to podstawa

Realizowany za pomocą czujnika tensometrycznego pomiar siły to proces, który wymaga przestrzegania określonych zasad. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy czujnik ten ulega zniszczeniu, np. na skutek bezpośredniego działania zbyt dużej siły. Nie jest tajemnicą, że takie zaniedbanie mogłoby doprowadzić nie tylko do zniszczenia czujnika, ale też całego układu pomiarowego lub maszyny.

Reasumując, czujnik pomiaru sił współosiowych to bardzo prosta, ale jednocześnie skuteczne i wiarygodne narzędzie pomiarowe. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o właściwy dobór czujnika i o odpowiednią technikę pomiaru. Na stronie sensor24h.pl można znaleźć nie tylko dużo ciekawych informacji na ten temat, ale też całą masę podobnych czujników.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Comments are closed.