Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Regulator napięcia, jaka jest jego funkcja?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Współczesne samochody do swojego działania potrzebują prądu. Bez niego nawet nie odpalimy silnika. A to dopiero początek. Układ elektryczny aut jest skomplikowany i wielozadaniowy. Aby mógł sprawnie działać też potrzebuje energii. Za jej dostarczenie odpowiadają trzy podstawowe elementy, którymi jest akumulator, alternator oraz regulator napięcia. Dzisiaj przyjrzymy się temu ostatniemu, który może i jest niewielki, ale kluczowy. Na czym polega jego funkcja?

Funkcja regulatora napięcia

Układ ładowania samochodu pozwala na uzupełnienie energii w akumulatorze. Zużyty w czasie postoju i rozruchu prąd z baterii, jest uzupełniany za pomocą alternatora. Jaką w tym wszystkim funkcję odgrywa regulator napięcia? Część ta odpowiada za stabilizowanie napięcia prądu wytwarzanego w czasie pracy silnika, a tym samym ładowania akumulatora przez alternator. Jednym zdaniem, regulatory napięcia utrzymują stały poziom napięcia produkowanego prądu. 

Dzięki temu ładowanie akumulatora przebiega w bezpieczny sposób, a tym samym nie ryzykujemy jego awarii. Jeśli regulator napięcia zaczyna szwankować, to niestety, ale akumulator najzwyczajniej w świecie się popsuje i trzeba będzie go wymienić. Bez naprawy regulatora, również nowy akumulator szybko ulegnie awarii. Jak rozpoznać problemy z regulatorem napięcia?

Regulatory napięcia – symptomy awarii

Rozpoznanie usterki regulatora napięcia nie jest trudne. Bardzo często sygnalizuje o tym słabo świecąca się ikonka ładowania umieszczona na desce rozdzielczej. Niepokojące powinny być także dziwnie zachowujące się wskaźniki na desce rozdzielczej czy nagłe skoki napięcia widoczne poprzez gwałtowne wzmocnienie, a następnie zgaszenie świateł samochodowych (przepalanie żarówek). Niektóre objawy awarii regulatora napięcia przypominają usterki alternatora. 

Warto zatem w celu dokładnej diagnostyki po prostu zmierzyć prąd ładowania akumulatora, za pomocą miernika uniwersalnego. Jeśli podczas dodawania gazu lub włączenia świateł czy klimatyzacji napięcie będzie ulegać zmianie, to znaczy, że regulator napięcia jest uszkodzony. Czy jego wymiana jest ona kosztowna?

Wymiana i koszt regulatora napięcia

Wymiana regulatora napięcia nie jest zbyt skomplikowana. Przynajmniej w większości modeli samochodów dostęp do niego jest stosunkowo prosty. Tym samym cena za robociznę nie powinna być zbyt duża. Sam regulator może jednak kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. To ile zapłacimy, zależy od rodzaju regulatora zastosowanego w naszym samochodzie, jak i jakości samej części. Można bowiem wybrać tańsze regulatory, jak i droższe, które są trwalsze i niezawodne. 

Różne propozycje regulatorów napięcia znajdziesz na Ucando.pl. Tam też bez problemu dobierzesz regulator napięcia, pasujący do Twojego auta. Pamiętaj, że przy jego wymianie ważny jest poprawny montaż, ponieważ błędna instalacja regulatora doprowadzi do ponownych awarii. I jeśli w trakcie wymiany okaże się, że za awarię odpowiada jakiś wyciek, to także należy go zlokalizować i naprawić. Ponieważ najpewniej znowu doprowadzi on do zniszczenia nowo zamontowanej części.

Comments are closed.

https://e-oko.com/magia-mebli-loftowych-historia-cechy-charakterystyczne-i-jak-je-wkomponowac-w-wnetrze/ https://dowiedz-sie.com.pl/przemyslowa-rewolucja-we-wnetrzach-sekrety-stylu-loftowego/ https://beesafe.pl/porady/wyposazenie-po-vin/