Ad
Ad
Ad
Turystyka

W cieniu Stambułu. Atrakcje tureckiej stolicy

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na pytanie o nazwę tureckiej stolicy wiele osób automatycznie odpowiada: Stambuł. To miasto jest bez wątpienia wizytówką Turcji i jej najchętniej zwiedzanym miastem. Stolicą jednak nie jest. Tę rolę pełni nieco usunięta w cień Ankara, będąca najważniejszym miastem na terenie Wyżyny Anatolijskiej. Mniej popularna, a jednak pełna wspaniałych atrakcji, Ankara czeka na swój lepszy czas. Turyści, którzy chcą lepiej poznać Turcję, koniecznie powinni to miasto odwiedzić. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nich w tureckiej stolicy?

Niezwykły przełom w dziejach miasta

Dziś trudno uwierzyć, że w początkach XX wieku obecna stolica Turcji była spokojnym miasteczkiem, zamieszkiwanym głównie przez biedotę. Uczynienie z niej stolicy sprawiło, że miasto zaczęło się rozwijać w gwałtownym tempie. Dziś na powierzchowne zapoznanie się z jego atrakcjami turyści muszą poświęcić przynajmniej dwa dni. Kuszą ich zarówno ciekawe muzea, jak i oryginalne, na wskroś tureckie budowle, obok których trudno przejść obojętnie.

Z wizytą na starym mieście

Zwiedzanie tureckiej stolicy warto zacząć od wizyty na starym mieście. To dzielnica znana z pięknych meczetów oraz ruin budowli wznoszonych jeszcze w czasach starożytnych. Jedną z takich pamiątek po najdawniejszych czasach są pozostałości świątyni Augusta. Cennym zabytkiem są również ruiny rzymskich łaźni. W grupie nieco młodszych zabytków na uwagę zasługuje meczet Haci Bayrama, który powstał w XV wieku i który znany jest z umieszczonego w nim sarkofagu. Spoczął w nim oczywiście sam fundator świątyni wraz ze swą najbliższą rodziną. Innym ciekawym meczetem jest również Meczet Menażerii, który powstał pod koniec XIII wieku.

Warto tu również zajrzeć na teren Cytadeli – najstarszej dzielnicy na terenie współczesnej Ankary. Ci, którzy chcą w pełni poczuć klimat tego miasta, mogą zajrzeć także na teren zwany przekornie „złotą górą”. To najbiedniejsza dzielnica miasta, w której można ujrzeć nędzne, prowizoryczne domy.

Atrakcje nowego miasta

O ile stare miasto kusi wiekowymi meczetami, to nowsza część miasta przyciąga głównie swymi placówkami muzealnymi. Wielką atrakcją dla zaglądających tu turystów jest dom prezydenta oraz znajdujące się na malowniczym wzgórzu Mauzoleum Ataturka. Tu zachwycić może również meczet z końca lat 80. XX wieku, który – mimo swego nowoczesnego charakteru – umiejętnie nawiązuje do stylu architektonicznego typowego dla „tradycyjnej” Turcji.

Ankara i jej muzealnych placówek czar

Ankara może pochwalić się licznymi i wyjątkowo ciekawymi placówkami muzealnymi. Jedną z tych najważniejszych jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, w której można ujrzeć ciekawy zbiór pamiątek z czasów hetyckich. Zachwycić swymi zbiorami może również Muzeum Etnograficzne, w którym można podziwiać osmańskie stroje oraz piękne przykłady artystycznego haftu.

Ankara, mimo iż znajduje się na uboczu turystycznych zainteresowań, z pewnością zasługuje na uwagę. Ci, którym marzy się pełna wrażeń wycieczka po Turcji, koniecznie w swych podróżniczych planach powinni uwzględnić wizytę w stolicy kraju. Czas spędzony na jej terenie z pewnością nie będzie czasem straconym.

Comments are closed.