Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego posiadacza pojazdu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy posiadacz samochodu musi posiadać ubezpieczenie OC – jest to wymóg prawny, który trzeba wypełnić. Ubezpieczenie OC samochodu zakupić można dzisiaj bez trudu – polisy tego typu są jednymi z najczęściej sprzedawanych w Polsce. Czym jest polisa OC? Z czego wynika jej cena i jak długo obowiązuje?

Roczne ubezpieczenie OC – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie OC jest polisą, które chroni innych użytkowników drogi – zarówno kierowców, jak i rowerzystów czy pieszych. Polisa OC pozwala na opłacenie roszczeń finansowych w przypadku osób poszkodowanych lub też kiedy konieczna jest naprawa zniszczonego samochodu czy roweru. Ubezpieczenie OC to niejako parasol ochronny dla właściciela takiej polisy – w razie kolizji spowodowanej z jego winy, nie musi on płacić z własnej kieszeni za szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Okazuje się, że cena nie jest stała – roczna składka na tę polisę różni się dla każdego kierowcy. Z czego to wynika? Okazuje się, że na wysokość składki OC wpływa wiele czynników. Podstawowym jest oczywiście wiek, marka i pojemność silnika pojazdu. Drugą istotną kwestią jest wiek i posiadane zniżki przez właściciela pojazdu. Na wysokość składki ma wpływ również miejsce zarejestrowania pojazdu. Wysokość składki OC można obliczyć samodzielnie przy pomocy dedykowanych kalkulatorów. Płacąc za ubezpieczenie OC z góry, możemy liczyć na dodatkowe upusty. Możliwe jest także zakupienie polisy OC na raty.

Kiedy nie mamy ubezpieczenia…

Ubezpieczenie OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej. Brak ubezpieczenia grozi mandatami podczas kontroli drogowej, ale też karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Brak polisy skutkować będzie również koniecznością opłacenia wszelkich uszkodzeń z własnej kieszeni.

Comments are closed.