Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czy nawiązka może ulec przedawnieniu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiadomo, że nawiązka wypłacana jest sprawcę wypadku. Najczęściej jest ona orzekana przez sąd. Podobnie jak ma to miejsce w kiedy mowa jest o zadośćuczynieniu i odszkodowaniu, sąd orzeka nawiązkę od sprawcy danego wypadu. W związku z tym, poszkodowany może dochodzić jej właśnie od sprawcy. W związku z tym pojawia się ważne pytanie. Czy nawiązka może ulec przedawnieniu? Czy jest w przepisach określony termin, który określa ramy czasowe na jej uzyskanie? Na to pytanie postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Poszkodowany może sięgnąć po wiele narzędzi prawnych. Oczywiście podobne możliwości ma także sprawca wypadku. Poszkodowany może zająć się uzyskaniem nawiązki na własną rękę. Jednak jeżeli ceni sobie swój czas, lub nie czuje się zbyt pewnie w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, powinien zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych firm. Do firm, które sprawią, że nawiązka będzie wypłacona znacznie szybciej. I poszkodowany będzie mniej zaangażowany w jej uzyskanie. Ale także sprawca może zgłosić się do takiej firmy, wtedy znacznie łatwiej będzie mógł uzyskać zwrot wypłaconej nawiązki od swojego ubezpieczyciela.

Nawiązka i przedawnienie

Można powiedzieć, że mamy dwie złe wiadomości. Nawiązka może się przedawnić i nie ma jednego terminu, w którym to przedawnienie następuje. Dokładne terminy i daty można oczywiście znaleźć w prawie. Tam wszystko ostało dokładnie opisane. Tutaj przytoczymy ogólne zasady, które dadzą podstawowy pogląd na sprawę nawiązki i jej przedawnienia.

Zazwyczaj nawiązka przedawnia się po 10 latach. Bieg przedawnienia rozpoczyna się w momencie uprawomocnienia wyroku. I jak wspomniano wcześniej najczęściej termin przedawnienia wynosi 10 lat. Ale czasem okres ten wydłuża się do 15 lat. Dzieje się tak, kiedy w grę wchodzi nawiązka zasądzona z art. 46 § 2 KK. Zatem można stwierdzić, że nawiązka przedawnia się po 10 lub 15 latach. I tak, może ulec przedawnieniu .

Zasady są określone

Można zatem wywnioskować, że termin przedawnienia nawiązki jest jasno określony. Może to być dziesięć lub piętnaście lat. I przez ten okres poszkodowany może się o nią starać. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które zajmują się pomocą w uzyskiwaniem nawiązki. Taka pomoc ma na celu ułatwienie jej uzyskania. I takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Pozwala bowiem na szybkie i sprawne przeprowadzenie całego procesu i uzyskanie nawiązki.

Comments are closed.