Pionowe znaki nakazu, zakazu, informacyjne i ostrzegawcze są podstawowym elementem infrastruktury drogowej. Dzięki jednoznacznym komunikatom umieszczonym na tarczach każdy kierowca wie, jakie zasady panują na danym odcinku. Kto jest odpowiedzialny za montaż znaków drogowych? W jaki sposób zabezpiecza się oznaczenia na drodze? Sprawdź!
Co mówi polskie prawo?
Zasady umieszczania znaków przy jezdni (konstrukcje, na jakich mogą być montowane tarcze, odległość od jezdni, wysokość) określa polskie prawo. Wszystkie normy zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Każde oznaczenie musi być zamontowane na konstrukcji wsporczej (słupku, ramie, wysięgniku, konstrukcji bramowej) wykonanej z materiałów trwałych. Każda konstrukcja musi posiadać certyfikat potwierdzający zgodność z Polską Normą. Co ciekawe, jeśli znak drogowy nie spełnia określonych wymagań, może być uznany za nie ważny.
Znak drogowy legalnie może zamontować zarządca drogi, czyli na przykład Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prezydent miasta czy zarząd województwa. Uważasz, że w konkretnym miejscu potrzebne jest oznaczenie ostrzegające przed ostrym zakrętem albo informujące o tym, kto na pierwszeństwo? Możesz złożyć zarządcy wniosek o zamontowanie znaku.
Profesjonalny montaż znaków drogowych
Montaż znaków drogowych powinien być przeprowadzony w staranny sposób. Niewłaściwie zamocowane oznaczenie może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla kierowców i innych uczestników ruchu. Aby zapobiec przewracaniu się i przekręcaniu znaków, zarządcy stosują nowoczesne bazy, które stabilizują oznaczenie. Nowoczesne podstawy wykonywane są z PCV – materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, takie jak woda, promieniowanie UV i skrajne temperatury. W sprzedaży dostępne są podstawy o zróżnicowanych wymiarach i wadze. Nowoczesne modele wyposażone są w uniwersalne otwory montażowe pasujące do większości znaków i tablic umieszczanych na polskich drogach. Bazy o modułowej konstrukcji można ze sobą łączyć, tworząc duże platformy o dużej stabilności.
Comments are closed.