Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Rośliny na pergolach. Jakie wybrać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pergola to jeden z przykładów architektury krajobrazu, na który zdecydować można się aranżując ogród. Jakie zadanie spełniają pergole? W jakich wariantach są dostępne i z jakimi roślinami będą wyglądały naprawdę oszałamiająco?

Pergola – co to takiego?

Pergola to budowla ogrodowa, w której występują dwa rzędy podpór, na których osadzona jest specjalna kratownica lub belki, służące do podtrzymywania roślin. Bo cała konstrukcja ma za zadanie służyć roślinom, a także zapewnić odrobinę cienia właścicielowi ogrodu. Pergole spotkać można także np. w ogrodach botanicznych, gdzie umieszczane są wzdłuż alejek,co wygląda naprawdę rewelacyjnie.

Jedną ze słynniejszych pergoli w Polsce jest ta, która znajdująca się we Wrocławiu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować pergolę od gardenspace.sk/zahradny-hlinikovy-nabytok również we własnym ogrodzie. Szczególnie, jeśli planujemy też rośliny. Do wyboru są konstrukcje metalowe lub drewniane, zatem wszystko bez problemu można dopasować do ogólnej koncepcji aranżacji.

Jakie rośliny wybrać na pergolę?

Gdy pergola zostanie już wybrana, zainstalowana, to kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich roślin. Jeśli nie znasz się na ogrodnictwie, to dobrym pomysłem może być pomoc architekta zieleni lub osobę, która zna się na roślinności, wie, jakie wymagania mają poszczególne krzewy czy kwiaty i pomoże dopasować odpowiedni wariant, aby cały ogród wyglądał po prostu bajkowo.

Pergola to konstrukcja przygotowana pod rośliny pnące. Świetnie sprawdzą się na niej kwiaty, jak np. róże, glicynie, ale także winogrono czy inne rośliny pnące, pozwalające zapewnić odrobinę cienia, jak bluszcz pospolity.

Comments are closed.