Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Ile kosztuje godzina rehabilitacji dziecka?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W pierwszych latach życia dziecka jego rozwój jest nie tylko dynamiczny, w tym nie tylko ten intelektualny, lecz również fizyczny. Malec potrafi wykonywać coraz bardziej zaawansowane ruchy, ma też lepszą koordynację. Zdarza się jednak, że rozwój ten zostaje zaburzony, a dziecko nie rozwija się prawidłowo. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc fizjoterapeuty. Dowiedz się, jak wygląda rehabilitacja dziecka, kiedy należy ją przeprowadzić i ile kosztuje godzina takich zajęć. O opinię poprosiliśmy specjalistów z kliniki Ortodentika w Łukowie.

Kiedy dziecko potrzebuje rehabilitacji?

Rehabilitacja najczęściej kojarzy się z przywracaniem sprawności po przeżytym wypadku. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której takie zajęcia będą potrzebne. W przypadku dzieci najczęściej do rehabilitanta zgłaszają się rodzice dzieci z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego. Zaleca się też, aby pierwszą wizytę kontrolną u fizjoterapeuty odbyć, gdy malec skończy 3. miesiąc życia – uczulają specjaliści kliniki Ortodentika w Łukowie. Wczesna diagnostyka odgrywa tu ogromną rolę, ponieważ im wcześniej zauważymy niepokojące nieprawidłowości, tym większa jest szansa, że uda się pomóc maluchowi w odpowiedni sposób. Z regularnej pomocy rehabilitanta z pewnością powinno się korzystać w przypadku dziecka, u którego widoczne są następujące symptomy:

 • częsty płacz podczas kąpieli i przebierania,
 • brak postępów w rozwoju,
 • częste prężenie, wyginanie ciała w kształt litery „C”,
 • niesymetryczne ułożenie ciała, obracanie głowy tylko w jedną stronę czy leczenie tylko na jednym boku,
 • brak ruchliwości rak i nóg lub jej niewielka częstotliwość,
 • brak reakcji na dźwięki, u starszych dzieci brak reakcji na imię,
 • zaburzenia napięcia mięśniowego.

 

Niepokojącym symptomem jest również brak chęci do zabawy, która powinna być dla dziecka naturalna. Jeśli specjalista stwierdzi nieprawidłowości, konieczne będą regularne wizyty w celu ich wyeliminowania lub zmniejszenia. Należy przy tym pamiętać, że rehabilitacja z fizjoterapeutą to tylko niewielka część tego procesu. Równie ważna, a często nawet ważniejsza, jest współpraca opiekuna, który powinien kontynuować pracę z malcem w domu.

Ile kosztuje godzina rehabilitacji dla najmłodszych?

Cena za godzinę rehabilitacji dziecka zależeć będzie od kilku czynników – uprzedza ekspert kliniki Ortodentika. Do najważniejszych z nich należą:

 • wybrane miasto i placówka – renomowana klinika w mieście wojewódzkim z pewnością będzie droższa niż usługa w małym miasteczku, dość kosztowne są również wizyty domowe,
 • doświadczenie i wykształcenie fizjoterapeuty – najdroższe najczęściej są usługi lekarzy, np. neurologa,
 • rodzaj wybranej terapii – inna będzie cena np. terapii sensorycznej, terapii NDT metodą Bobath czy sesji logopedycznych,
 • liczba uczestników zajęć – najwięcej zapłacimy za terapię indywidualną, która jest jednocześnie najbardziej popularna oraz często najbardziej efektywna (czasem może być jedynym możliwym wyborem),
 • użyte sprzęty i narzędzia – znaczenia ma tutaj zarówno cena maszyn i akcesoriów, jak i sposób ich obsługi,
 • ewentualne dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia – aby je uzyskać, konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza, np. neurologa czy pediatrę,
 • usługi dodatkowe – np. kinesiotaping.

 

Najczęściej ceny rehabilitacji dziecięcej wahają się od 150 do ok. 450 zł za godzinę, choć tak wysokie kwoty są raczej rzadkością i dość często obejmują również diagnostykę. Zwykle cena terapii malca nie przekracza 200 zł za godzinę.

Jak wygląda wizyta z dzieckiem u fizjoterapeuty?

Wizyta z dzieckiem u rehabilitanta najczęściej trwa ok. 45-60 minut. Podczas pierwszego spotkania specjalista dokładnie bada dziecko, a także zbiera wywiad od obecnego opiekuna. Pyta o zaobserwowane u malca symptomy, ewentualne zmiany w zachowaniu, a także przebyte choroby czy ewentualne obciążenie genetyczne. Na tej podstawie może wydać opinię co do konieczności przeprowadzenia terapii, a także zasugerować jej typ. Najczęściej będą to specjalistyczne ćwiczenia oraz masaże. Najczęściej wizyty odbywają się indywidualnie, istotą rehabilitacji jest bowiem indywidualizacja podejścia i wybranych metod pod kątem konkretnego pacjenta.

Comments are closed.